Така се превежда Хелоуин на български. Странно, нали? Когато ние честваме паметта на всички светии се обичаме с хубави дрехи, палим свещи, украсяваме иконите с цветя и се помолим на Бога и на всички известни и неизвестни святи мъже и жени, живели преди нас. Вниманието ни е съсредоточено върху тези покойници, които са близо до Бога, молят се за нас, помагат ни невидимо и ни служат за пример. А за нашите близки и скъпи покойници, за тези, които са имали свят живот, но още не са канонизирани от църквата отслужваме панихиди в годишнината от кончината им, всяка събота или на задушница.
Какво представлява денят на Вси светии, Хелоуин, така нареченият "празник"? Гавра със смъртта и християнското вярване за душите и телата на починалите. И радост за демоните. Много подобна на кукерите.
Да, аз също си мислех: "Какво толкова? Просто децата ще облечат костюмчета на този ден и ще хапнат нещо сладичко." Но така ли е реално? И това ли е единственият повод в годината да се направи маскарад в училище или в детската градина. Според мен е опасно децата да привикват от малки към обличането на карнавални костюми в тоя ден. Да, най-малките ще бъдат котенца, пирати, принцеси, спайдърмени... Но в тях се създава навик на този ден да се преобличат. И колкото по-големи стават толкова повече ще се увличат по тиквите, паяжините, вещиците, зомбитата, скелетите и пакостите...
Ние почитаме телата на нашите покойници. Не стъпваме на гробовете, в които са положени. Светите мощи целуваме благоговейно и с почит, защото са осветени от чистия живот на подвижниците приживе. А зомбитата, скелетите и призраците са подигравка с тях и паметта им.
Историята на тиквения фенер може да бъде прочетена на много места в интернет. Отново е история с призраци. И отново е неподходяща за вярващи хора и техните деца.
За традицията да се обикалят къщите и да се пита: "Беля или лакомство?" съм чела, че първоначално възниква като притеснение за християните. За съжаление не съм сигурна за достоверността на тази информация. Но е логично дяволът да отмъщава на тези, които не искат да участват в неговите игри. И една малка вметка. Как да постъпим, ако на вратата ни позвънят празнуващи деца? По християнски с търпение и любов. Една позната сподели чудесен пример за това как да отклоним децата без да ги обидим. Когато отпратила една група деца сопнато, те нацапали къщата с яйца за отмъщение. По-късно дошла друга групичка, на която мъжът ѝ казал: "Извинявайте деца, не празнуваме този празник. Не сме подготвени." Децата се извинили и тихо продължили нататък.
Тази година за пръв път бях на родителска среща в детската градина, на която ни попитаха дали сме съгласни да направят маскарад за Хелоун. Само аз бях против. Не изказах аргументи, просто предложих маскарада да е по друг повод, на друг ден. Не очаквах учителките да се съобразят с мен. Все пак само аз не бях съгласна и казах, че не искам да преча на цялата група, просто няма да заведа детето си на градина в този ден. Но те се оказаха чудесни и проявиха разбиране. Изтеглиха обличането на карнавалните костюми с една седмица напред. И в първия ден от седмицата на четенето децата бяха облечени като приказни герои. Дори и самите госпожи и леличката сложиха костюми. :) Така че може. Стига да има желание, можем да се опазим от този демоничен "празник".
И за финал ще споделя с вас думите на дъщерята на писателя Мартин Ралчевски: "Знам защо ние християните не празнуваме Хелоуин. Защото празнуваме хубави и радостни неща. А на Хелоуин хората се обличат грозно и празнуват грозни неща." И е права.