Подходящи игри. Не е нещо ново, но са събрани на куп:
- Дай боц. Всички сме я играли. Моите момчета не я уважват много, но аз упорито ги уча да дават боц и това си е.
- Дай пет. Нашите деца са големи побойници и тази игра много им допада, а също и на мен като алтернатива на ударите по главата ми сякаш е барабан.
- Едно камионче обикаляло, обикаляло, сбъркало пътя и казало: "Би-биийп!" Благодарение на редовното обикаляне по личицето на Антоний с пръст, а после енергичното бипкане по нослето му, детето почти не даваше боц, но когато докосваше нещо винаги казваше: "Би!"
- Пляс, пляс ръчички, дала баба парички. Кога дала, кога не, кога шамар на гъзе. Вчера учихме Илия да пляска с ръчички. Много смешно е да пляскаш за пръв път със собствените си ръце, да знаете.
- Стълбче, стълбче. (Рисуват се стълбчета по гръбчето на детето по вертикала.) Жичка, жичка. (С чертаем неведими жички за стълбовете по хоризонтала.) Ток, ток, ток, ток, ток. (Гъделичкаме детето от кръстчето към мишничката.)
- Здрасти, здрасти, здрасти. Дай пари за пасти. Улица "Лисица". На ти една плестница! Тази игра не ми е от най-любимите, но помага да научим "Здрасти".
- "Чао! Чао!" Винаги, когато изпращаме гости и им махам с ръка за довиждане, взимам ръчичката на Илийчо и махам с нея, за да научи новата дума в контекст.
- "Колко голям ще пораснеш?" "Голяааа, голям, голям!" говоря си сама и вдигам ръце, веднага след това вдигам и неговите. След време детето се научава да ме имитира и на свой ред само вдига ръчички.
- Хей, ръчички! Хей ги две!(Ръцете ми са вдигнати със сгънати лакти. Въртя ги в китките.) Те ме слушкат най-добре. (Същото движение.) Едната мие другата, (Имитирам миещо движение) а пък двете лицето. (Събирам ръцете и прекарвам по лицето си сякш се мия.)
- Мушкане на дребни предмети в процеп. Работа ще ви свърши и кутия от обувки с изрязан от вас процеп и няколко щипки. Детето може да прекара много време, забавлявайки се да пъха щипките в кутията и после да ги вади. Трябва дупчицата да е достатъчно голяма да може да бръкне вътре.
- Книжки, много книжки и имитиране на звуците на животните и предметите от тях. Научете го да забелязва детайлите.
- Рисувайте на детето си. Така и то на свой ред бързо ще се научи да рисува.
- Дървени пъзели или кубчета-пъзел.
- Подаване на топка с търкаляне по пода.
- Строене на кула от кубчета и събарянето й.
- С уста или гумено пате да пръцкам по коремчето, дланта или стъпалото на детето.
- Къпането във ваничка с играчки.
- Музика. В тази възраст са много музикални. :)
- Буба лази, буба лази, гъди, гъди, гъди!
Буба лази, буба лази, търси къде да улази!
- Сеем, сеем брашънце. Сеем, сеем брашънце.
Месим, месим питка. Месим, месим питка.
Сей, сей брашънце. Сей, сей брашънце.
Вдиииигай, бабо, питката!
- Мием, мием лъжички. Мием, мием панички.
А пък мръсната вода ще изхвърлим ей така!
- Тути! Бау!
- Измазала баба таванчето (галим го по челцето), измазала стеничките (галим го по бузките). Затворила прозорците (докосваме последователно очичките). Затворила вратичката докосваме устичката). Врътнала ключа (все едно нослето е ключе и го завъртаме) и излязла! :-)
Няма коментари:
Публикуване на коментар
КОМЕНТАРИТЕ СЕ ПУБЛИКУВАТ, СЛЕД КАТО БЪДАТ ОДОБРЕНИ!